Edukacja artystyczno-regionalna
Zajęcia artystyczne pod kierunkiem instruktorki Edyty Repeć (magister historii UMCS w Lublinie, specjalność nauczycielska) – indywidualne i grupowe:
PLASTYCZNE, HISTORYCZNE
FOTOGRAFICZNE
LITERACKO – TEATRALNE
Edukacja artystyczno – regionalna w obrębie zajęć obejmuje m.in. dyscypliny takie jak:
KRAJOZNAWSTWO, EDUKACJA REGIONALNA, FOLKLORYSTYKA
HISTORIA KULTURY – SZTUKI, MUZYKI, FOTOGRAFII, MODY
FOTOGRAFIA
POEZJA, POLSKA I ZAGRANICZNA LITERATURA LUDOWA I DZIECIĘCA
PAPIEROPLASTYKA
EDUKACJA EKOLOGICZNA
Nasze konkursowe osiągnięcia edukacyjno - artystyczne
Podnosimy kwalifikacje
Scrapowe warsztaty
W tym roku ponownie w ramach przygotowań do obchodów majowych świąt zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przygotowaliśmy patriotyczne layouty.
Jesienna biżuteria
17 listopada 2022 r. przeprowadziliśmy kolejne warsztaty z tworzenia biżuterii z żywicy epoksydowej, tym razem dla dorosłych. Powstały przepiękne wyroby, w których z użyciem suszonych roślin i owadów zatrzymaliśmy - na zawsze - letnie wspomnienia. Dziękujemy uczestnikom!!!
Bajki z kliszy
W wybrane jesienno - zimowe popołudnia przenosimy się i w czasie i do krainy bajek. Na starych projektorach i starych kliszach spotykamy dawnych i nowych "znajomych" 😉 Także w naszej nowej siedzibie w Izbicy powracamy do tradycji seansów organizowanych w Domu Kultury w Tarnogórze.
Z Niepodległą do Hymnu
11 listopada to dzień, w którym opowiadamy i śpiewamy o wolności. Biuro Programu „Niepodległa” w stulecie odzyskania niepodległości w 2018 roku zainicjowało akcję „Niepodległa do Hymnu”. Trzy lata temu uczestniczyło w niej prawie tysiąc podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach. W tym roku nasz ośrodek po raz pierwszy wziął udział w wydarzeniu: https://niepodlegla.gov.pl/.../niepodlegla-do-hymnu.../ Świętowaliśmy niepodległość – tak jak dawniej o nią walczono – z pieśnią. Towarzyszył nam wspólnie odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Ale nie tylko. Przygotowaliśy kilka wystaw oraz zajęcia edukacyjno - plastyczne pod hasłem "Z pieśnią ku niepodległości". Prowadzenie: Antoni Drzewiecki, Edyta Repeć
Narodowe Czytanie
Bieżący rok należy do bardzo nam bliskiej epoki romantyzmu i dlatego ochoczo przyłączyliśmy się do wspólnej kontemplacji naszego romantycznego dorobku kulturalnego. W sobotę 3 września podczas XI edycji Narodowego Czytania razem z cała Polską czytaliśmy XIX-wieczny poetycki bestseller - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Otwierający cały cykl tegorocznej lektury narodowej akcji czytania klasyków "Pierwiosnek" to krótka literacka zapowiedź romantycznej epoki ale i zaskakująca XIX-wieczna prawdziwa skarbnica motywów przyrodniczych, po które z zapałem "wyciągnęliśmy rączki" 😉. Kwiaty (tytułowy pierwiosnek, róże, lilie), pączki, wianki, ptaki, motyle, krople rosy (łzy) tchnęły życie w nasze scrapowe zakładki do książek, wykończone kolorowymi chwościkami - naszą miniaturową fascynacją zdobniczą - nową, ale w starym stylu (vintage). Dorobek polskiego pisarstwa pozostaje niewyczerpanym źródłem plastycznych "wariacji". Nasze wydarzenie zostało zgłoszone do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, której patronuje prezydent RP: https://www.prezydent.pl/.../narod.../2022-ballady-i-romanse
Ryciny botaniczne
Pierwsze jesienne dni przywitaliśmy "starymi" rycinami botanicznymi, wykonanymi podczas zajęć artystycznych, objętych patronatem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Były to zajęcia interdyscyplinarne, łączące elementy wiedzy z zakresu botaniki i nauk pomocniczych historii z praktycznymi ćwiczeniami kaligrafii. Stworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem suszonych ziół i farby (na wzór techniki drzeworytu itp. dawniej stosowanych technik graficznych), na "postarzonych" papierach, prac opatrzonych łacińskimi i polskimi nazwami roślin, miało na celu artystyczną popularyzację wiedzy botanicznej i szerzenie zainteresowania dziedziną roślinoznawstwa, technikami plastycznymi dawniej stosowanymi, historią książki oraz sztuką pięknego pisania odręcznego. Odręczne pismo ćwiczyliśmy z zastosowaniem szablonów historycznego pisma oraz kart ćwiczeń opracowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach projektu edukacyjnego jako „Karty retro zabaw”.
19 kwietnia - 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim
W dniu rocznicy SOKiS po raz pierwszy przyłączył się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, organizowanej od dziewięciu lat przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Korzystaliśmy z propozycji zajęć edukacyjnych Muzeum i przygotowaliśmy wystawę dotyczącą getta warszawskiego oraz historii getta tranzytowego w Izbicy.
Warsztaty scrapbookingowe - Kartka wielkanocna
Podczas scrapbookingowych warsztatów dzieci zapoznały się z tajnikami tworzenia tych niezwykłych kartek okolicznościowych.
Warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych 22.07 - 31.08.2021
W dniach 22 lipca – 31 sierpnia 2021 r. zorganizowaliśmy twórcze spędzanie wolnego czasu letniego w ramach zajęć artystycznych, opartych o tematykę letniej przyrody, głównie świata roślin. Motywy, po które na różne sposoby sięgnęliśmy do natury, były inspiracją naszej wspólnej pracy i zabawy. W zajęciach warsztatowych udział wzięły dzieci, młodzież i dorośli, także spoza naszej gminy.