Samorządowy Ośrodek Kultury i Sportu w Izbicy

Edukacja artystyczno-regionalna

Zajęcia artystyczne pod kierunkiem instruktorki Edyty Repeć (magister historii UMCS w Lublinie, specjalność nauczycielska) – indywidualne i grupowe:

PLASTYCZNE, HISTORYCZNE

FOTOGRAFICZNE

LITERACKO – TEATRALNE 

Edukacja artystyczno – regionalna w obrębie zajęć obejmuje m.in. dyscypliny takie jak: 

KRAJOZNAWSTWO, EDUKACJA REGIONALNA, FOLKLORYSTYKA

HISTORIA KULTURY – SZTUKI, MUZYKI, FOTOGRAFII, MODY

FOTOGRAFIA

POEZJA, POLSKA I ZAGRANICZNA LITERATURA LUDOWA I DZIECIĘCA

PAPIEROPLASTYKA

EDUKACJA EKOLOGICZNA

Nasze konkursowe osiągnięcia edukacyjno - artystyczne

Podnosimy kwalifikacje

Scrapowe warsztaty

W tym roku ponownie w ramach przygotowań do obchodów majowych świąt zorganizowaliśmy warsztaty plastyczne, podczas których przygotowaliśmy patriotyczne layouty.

Jesienna biżuteria

17 listopada 2022 r. przeprowadziliśmy kolejne warsztaty z tworzenia biżuterii z żywicy epoksydowej, tym razem dla dorosłych. Powstały przepiękne wyroby, w których z użyciem suszonych roślin i owadów zatrzymaliśmy - na zawsze - letnie wspomnienia. Dziękujemy uczestnikom!!!

Bajki z kliszy

W wybrane jesienno - zimowe popołudnia przenosimy się i w czasie i do krainy bajek. Na starych projektorach i starych kliszach spotykamy dawnych i nowych "znajomych" 😉 Także w naszej nowej siedzibie w Izbicy powracamy do tradycji seansów organizowanych w Domu Kultury w Tarnogórze.

Z Niepodległą do Hymnu

11 listopada to dzień, w którym opowiadamy i śpiewamy o wolności. Biuro Programu „Niepodległa” w stulecie odzyskania niepodległości w 2018 roku zainicjowało akcję „Niepodległa do Hymnu”. Trzy lata temu uczestniczyło w niej prawie tysiąc podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na sześciu kontynentach. W tym roku nasz ośrodek po raz pierwszy wziął udział w wydarzeniu: https://niepodlegla.gov.pl/.../niepodlegla-do-hymnu.../ Świętowaliśmy niepodległość – tak jak dawniej o nią walczono – z pieśnią. Towarzyszył nam wspólnie odśpiewany „Mazurek Dąbrowskiego”. Ale nie tylko. Przygotowaliśy kilka wystaw oraz zajęcia edukacyjno - plastyczne pod hasłem "Z pieśnią ku niepodległości". Prowadzenie: Antoni Drzewiecki, Edyta Repeć

Narodowe Czytanie

Bieżący rok należy do bardzo nam bliskiej epoki romantyzmu i dlatego ochoczo przyłączyliśmy się do wspólnej kontemplacji naszego romantycznego dorobku kulturalnego. W sobotę 3 września podczas XI edycji Narodowego Czytania razem z cała Polską czytaliśmy XIX-wieczny poetycki bestseller - "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Otwierający cały cykl tegorocznej lektury narodowej akcji czytania klasyków "Pierwiosnek" to krótka literacka zapowiedź romantycznej epoki ale i zaskakująca XIX-wieczna prawdziwa skarbnica motywów przyrodniczych, po które z zapałem "wyciągnęliśmy rączki" 😉. Kwiaty (tytułowy pierwiosnek, róże, lilie), pączki, wianki, ptaki, motyle, krople rosy (łzy) tchnęły życie w nasze scrapowe zakładki do książek, wykończone kolorowymi chwościkami - naszą miniaturową fascynacją zdobniczą - nową, ale w starym stylu (vintage). Dorobek polskiego pisarstwa pozostaje niewyczerpanym źródłem plastycznych "wariacji". Nasze wydarzenie zostało zgłoszone do ogólnopolskiej akcji czytelniczej, której patronuje prezydent RP: https://www.prezydent.pl/.../narod.../2022-ballady-i-romanse

Ryciny botaniczne

Pierwsze jesienne dni przywitaliśmy "starymi" rycinami botanicznymi, wykonanymi podczas zajęć artystycznych, objętych patronatem Polskiego Towarzystwa Botanicznego. Były to zajęcia interdyscyplinarne, łączące elementy wiedzy z zakresu botaniki i nauk pomocniczych historii z praktycznymi ćwiczeniami kaligrafii. Stworzenie prac plastycznych z wykorzystaniem suszonych ziół i farby (na wzór techniki drzeworytu itp. dawniej stosowanych technik graficznych), na "postarzonych" papierach, prac opatrzonych łacińskimi i polskimi nazwami roślin, miało na celu artystyczną popularyzację wiedzy botanicznej i szerzenie zainteresowania dziedziną roślinoznawstwa, technikami plastycznymi dawniej stosowanymi, historią książki oraz sztuką pięknego pisania odręcznego. Odręczne pismo ćwiczyliśmy z zastosowaniem szablonów historycznego pisma oraz kart ćwiczeń opracowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” w ramach projektu edukacyjnego jako „Karty retro zabaw”.

19 kwietnia - 79 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W dniu rocznicy SOKiS po raz pierwszy przyłączył się do ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej Żonkile, organizowanej od dziewięciu lat przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Korzystaliśmy z propozycji zajęć edukacyjnych Muzeum i przygotowaliśmy wystawę dotyczącą getta warszawskiego oraz historii getta tranzytowego w Izbicy.

Warsztaty scrapbookingowe - Kartka wielkanocna

Podczas scrapbookingowych warsztatów dzieci zapoznały się z tajnikami tworzenia tych niezwykłych kartek okolicznościowych.

Warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych 22.07 - 31.08.2021

W dniach 22 lipca – 31 sierpnia 2021 r. zorganizowaliśmy twórcze spędzanie wolnego czasu letniego w ramach zajęć artystycznych, opartych o tematykę letniej przyrody, głównie świata roślin. Motywy, po które na różne sposoby sięgnęliśmy do natury, były inspiracją naszej wspólnej pracy i zabawy. W zajęciach warsztatowych udział wzięły dzieci, młodzież i dorośli, także spoza naszej gminy.

Koordynacja i realizacja projektów:

1. "Nasze drogi ku niepodległości"

2. Dziedzictwo obok mnie. Gminne Cuda Regionu

3. Zabytki regionu w obiektywie wolontariuszy

Nagrobek na cmentarzu przy kościele parafialnym w Tarnogórze

Podnosimy kwalifikacje

Skip to content